JAK SEGREGOWAĆ ODPADY

Od 1 lipca 2017 r wszedł w życie nowy Wspólny System Segregowania Odpadów (WSSO) na terenie całego kraju. W Bytomiu, zgodnie z Uchwałą nr LI/638/17 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 5 września 2017, zmiany w zakresie segregacji odpadów wejdą w życie od 1.01.2018 r.

NIEBIESKI POJEMNIK

Do niebieskiego pojemnika należy wrzucać: opakowania z papieru i tektury, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki i worki papierowe, papier pakowy. Do pojemnika na papier NIE powinno się wrzucać: papieru mocno zabrudzonego czy zatłuszczonego, papieru powlekanego folią i kalki, kartonów po mleku i napojach, pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych, worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

ŻÓŁTY POJEMNIK

Do żółtego pojemnika należy wrzucać: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych, opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach (np. szamponach, proszkach, płynach do mycia naczyń itp.), plastikowe opakowania po produktach spożywczych, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, aluminiowe puszki po napojach, sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy), złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach – wielomateriałowe odpady opakowaniowe.
Do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale NIE powinno się wrzucać: strzykawek, wenflonów i innych artykułów medycznych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, nie opróżnionych opakowań po lekach i farbach, lakierach i olejach, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

ZIELONY POJEMNIK

Do zielonego pojemnika należy wrzucać: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.
Do pojemnika na szkło NIE powinno się wrzucać: szkła stołowego – żaroodpornego, ceramiki, doniczek, fajansu i porcelany, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, szkła kryształowego, reflektorów, nie opróżnionych opakowań po lekach, olejach, rozpuszczalnikach, termometrów i strzykawek, monitorów i lamp telewizyjnych, szyb okiennych i zbrojonych, szyb samochodowych, luster i witraży, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

BRĄZOWY POJEMNIK

Do brązowego pojemnika należy wrzucać: gałęzie drzew i krzewów, liście, kwiaty i skoszona trawa, trociny i kora drzew, owoce, warzywa itp., niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia.

Do odpadów „zielonych” – roślinnych NIE powinno się wrzucać: kości zwierząt, mięsa i padliny zwierząt, oleju jadalnego, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, leków, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

CZARNY POJEMNIK

Do pojemnika na odpady zmieszane (czarnego lub szarego) należy wrzucać to, czego nie można odzyskać i co nie powinno trafić do pojemników na surowce wtórne m.in.: środki higieny osobistej, resztki po posiłkach, tłusty i zabrudzony papier, opakowania po olejach spożywczych. Ale nie wszystko powinno tam trafić…
Do odpadów zmieszanych NIE powinno się wrzucać: odpadów niebezpiecznych: baterii, akumulatorów, lekarstw, odpadów medycznych, świetlówek, opakowań po środkach ochrony roślin itp.; elektrośmieci, odpadów gabarytowych.